O TOMTO WEBU

OCHUTNÁVKY NEKONEČNA

K čemu to je

Svět nelze uchopit jako celek. Všeobsažnost světa lze ale rozdrobit fotografováním tak, že může být po kouscích přivlastňován. Tento web je toho svědectvím. Je to rozkoš z hromadění známá všem sběratelům.

Vzniká sbírka jako ochutnávka z nekonečna. Benefitem sběratelského pudu (snad trochu přízemního) je ale možnost poznání, ke kterému sbírka fotografií otevírá cestu. Cestu k poznání vztahů plynoucích z geologického vývoje (geomorfologické třídění krajinných prvků), biologické evoluce (taxonomické třídění bezobratlých), kulturní historie (slohový vývoj stavebních prvků nebo ikonografie soch svatých).

Historie

Na začátku byly moje první digitální fotografie květin, které měly asi tak trochu nahrazovat ztracený herbář, který jsem si dělal v dětství. A také fotografie motýlů, náhrada těch, za jejichž pestrými křídly jsem se honil jako kluk na loukách u babičky (tehdy jich bylo, na rozdíl od dneška, na loukách plno). Dnes je to nostalgická náhrada ztraceného a nepřítomného, které v duchu doporučení Jana Švangmajera kompenzuje sběratelská obsese: „Cele se poddej svým obsesím. Stejně nic lepšího nemáš. Obsese jsou relikty dětství. A právě z hlubin dětství pocházejí ty největší poklady.“

Časem se web rozrostl o dokumenty pražského Jižního Města, kde jsem již více než 45 let doma. Padesát šest konceptuálně sestavených sérií fotografií prezentuje konstituující prvky sídliště ve stavu na počátku nového milénia.

Významnou součástí webu se stal můj soukromý Orbis pictus - rubrika Komponenty. Třídí a srovnává funkčně si odpovídající prvky - okna, dveře, portály, štíty, klenby, schodiště, klepadla, kliky - a prezentuje je v mozaikách, kde defilují ve své tvarové a slohové pestrosti. Uspořádání příbuzných prvků různé provenience vedle sebe umožňuje srovnávání jejich evoluce řízené technologickým rozvojem a módou napříč prostorem a časem.

Estetický rozměr

Vyfotografované může vést k estetickému prožitku - krása motýlů nebo ladně zvlněné krajiny. Při pořizování snímků je objevování krásy v klasickém pojetí významnou motivací. Motivovat ale mohou i obyčejné objekty, jak je do hledáčku přivedla Nová věcnost.

Demotivující inflační exploze prezentovaných fotografií

Nedávno jsem s hrůzou zjistil, že když si otevřu svůj web v prohlížeči Microsoft Edge, ke každé mé fotce dostanu nabídku často desítek fotek podobného, někdy i totožného obsahu. Toto zjištění mě dost otrávilo. Inflace znehodnocuje, ze vzácného dělá banální. (A to se teprve začaly objevovat o pozornost soutěžící obrázky vytvořené umělou inteligencí.)

Prohlížení

Web je založen na WordPressu a pluginu NextGen Gallery. Pro zobrazování fotek používám vlastní prohlížeč (v menu jako Galerie), který ukazuje EXIF data fotek (po najetí myší na ). Dále umožňuje fotky zvětšovat, fulltextově vyhledávat podle slov v popisce nebo spouštět v rubrice jako slideshow. Obsáhlejší rubriky je možno oteřít jako výběr nebo v plné verzi (počet fotek v jednotlivých verzích je pod miniaturou rubriky). Miniatury je možné plynule zvětšovat. Odkaz Random slideshow spouští náhodné fotky ze všech rubrik s možností měnit rychlost přehrávání.

Rubrika Jižní Město - fotoanalýza, 56 konceptuálních ochutnávek sídliště obsahuje nahrávky z obrazovky z mé starší domény www.jiznimesto-fotoanalyza.cz, která využívala Flash Player. Ten už ale nejde od r. 2021 spustit, pokud nemáte v prohlížeči nainstlovaný nějaký Flash Player emulátor, např. RUFFLE.

Jan Krhovský (krhojan@seznam.cz)