Rubriky
Nezařazené

VIZUÁLNÍ ZÁPISNÍK

VIZUÁLNÍ ZÁPISNÍK

Fotografie vyvěšené na těchto stránkách mohou zaujmout milovníky přírody (květiny, hmyz), jiné mohou oslovit třeba výtvarníky (komponenty dokumentující variabilitu architektonických prvků). Primárně má ale Vizuální zápisník sloužit pro komunikaci s mými kamarády, kteří se točí kolem fotografie. Důvody pro návštěvu těchto stránek mohou být tedy rozmanité.
Při prohlížení toho, co jsem již vyvěsil, jsem si uvědomil, že ať již jsou fotky spíše dokumentaristické, nebo spíše estetizující, při jejich pořizování u mě převažovaly dvě motivace, dvě stránky mého přístupu ke skutečnosti. Jednak přístup analytický – rozklad komplexního světa na elementy a jejich taxonomická klasifikace, jednak nutkání k přivlastňování si, zmocňování se, hromadění a vystavování ukořistěných exponátů ve stylu sběratelů.
Vlastně je to jen jedna strategie – rozdrobit, rozkouskovat a zjednodušit neuchopitelnou všeobsažnost okolního světa tak, aby po kouscích mohl být svět přivlastněn, pozřen, mohl se stát součástí mého vnitřního světa a tím mi pak následně umožnit komunikaci s vnějším světem. Vizuálně-analytický přístup tak je paralelou k poznávání světa prostřednictvím elementů řeči reflektujících vjemy. Řeč i vizuální analýza operují s elementárními pojmy. Můj soukromý orbis pictus – Vizuální zápisník, uchovává vizuální stavební kameny, které srovnává, třídí a sestavuje do mozaiky podle mé vlastní gramatiky.

1 komentář u „VIZUÁLNÍ ZÁPISNÍK“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *